Nasze zasady

Startup to walka z establishmentem biznesowym i czynnikiem białkowym
Mnóstwo przedsiębiorców wścieka się na słowo startup. „Przepalają tylko pieniądze, a nigdy w życiu biznesu nie robili. Lajfstajl po prostu”. Startup nie jest kwestią life style’u. To tylko maska, którą zakłada środowisko founderów. Czym więc jest startup?
Marketplace – gdy nie masz przewagi technologicznej, pozostaje Ci tylko gotówka
Marketplace zazwyczaj nie jest startupem. Z prostego powodu: ile kasy weń wrzucisz, taką pozycję uzyskasz. To nic innego jak XXI-wieczny Carrefour czy inny hipermarket. Im więcej zbudujesz sobie lokalizacji, im więcej włożysz w nie zasobów, tym więcej z tego wyciągniesz.
Media nie powiedzą ci prawdy o startupach i funduszach VC
Media piszą bajki ze świata startupów. Z founderów robi się herosów, z rozwoju firmy – show. VC jest jak dobry król, który oddaje pół królestwa za obietnice. Wydatnie pomaga w tym PR startupów i funduszy. Problemy – jeśli są – starannie się kamufluje. Dziennikarstwo śledcze, o ile można je tak nazwać, podąża tylko za największymi pieniędzmi.
Fundusze w Polsce nie zwracają pieniędzy
Inwestorom zawsze mówimy, że nie zagwarantujemy im zwrotu. Niektórych to szokuje. Tobie powiemy to samo. Jeśli jednak jakiś inny polski fundusz daje Ci takie gwarancje, nie ufaj mu.
Gdzie są polskie jednorożce? Patologie selekcji i premiowania startupów
Pierwszy raz dotacje w Polsce rozdano w 2008 r. Biznesowo niewiele z tego wyszło, a pieniądze ożywiały nie tyle startupy, co firmy je obsługujące. Kolejne rozdania tylko utrwalały patologiczne procesy. W efekcie do dzisiaj nie powstał żaden polski unicorn. Myślisz, że przyczyną są państwowe pieniądze? Nie. Źródło patologii bije gdzie indziej i da się je zatrzymać.
Inwestycja w startup zawsze będzie niewiadomą
Inwestor zawsze kupuje pewną niewiadomą. W Polsce przyjęło się jeszcze, że inwestowanie to gra zbyt ryzykowna. Próbuję w nią jednak grać. Najlepszą inwestycją są dla mnie startupy odrzucone przez inne VC, które nie rozumiały stojącej za nimi technologii.
Patologie umów inwestycyjnych
Czasem founderzy rezygnują z naszych pieniędzy i szukają ich gdzie indziej. Zdarza się, że wracają, gdy przeczytają umowy, które im tam zaproponowano. Nie dziwi nas to. Umowy inwestycyjne w Polsce są złodziejskie. Poznaj typowe zagrania VC, które niszczą zaufanie do inwestorów.
menu